27 września 2018

WEEKEND W TRZECH KRAJACH

J E D E N   W E E K E N D – T U R Y S T Y K A   W   T R Z E C H   K R A J A C H

Członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli i pomagali w organizacji eksperymentalnej imprezy turystycznej. Pomysł związany był z totalnym brakiem wody w Nysie Łużyckiej i z chęcią kontynuowania kilkuletniej tradycji spędzania wrześniowego weekendu / 20-23 / w okolicy tzw. Trójstyku, czyli terenów na Górnych Łużycach w Polsce , Czechach i Niemczech. Podstawowym celem spotkania była wszechstronna aktywność turystyczna i świętowanie urodzin naszych kolegów. Tak więc Kombinowana Impreza Turystyczna w roku 2018 odbyła się pod nazwą „ 100 lat , czyli 60 Olka i 40 Marcina”. Dodatkowo hucznie odbyły się też urodziny Jarka.

Podstawową bazą imprezy stał się Kemping Kristyna w czeskim Hradku, gdzie 50 uczestników zjechało się w czwartkowy wieczór. Jednak 20 osób już w środę wieczór zameldowało się w Agroturystyce U Rudka w Sieniawce , żeby w czwartek już wspinać się w Górach Łużyckich na trasach Via Ferrata pod opieką Eli i Jacka / z EXIT Turystyka i Przygoda/. Po całodziennej wędrówce dołączyli do głównej grupy w Kristynie. Piątek był dniem kajakowym i wszyscy pojechali nad rzekę Ploucnice . Po drodze był krótki postój przy tzw. Prurve / krótki wąwóz i tunel wykuty w skałach , który można przepłynąć kajakiem/. Spływ odbył się przy pięknej pogodzie na trasie : pole biwakowe Borecek – Brenna , 17 km przez uroczy Rezerwat Meandry Ploucnice. Piątkowy wieczór zaczął się spóźnionym obiadem w Restaurace Kristyna i płynnie przeszedł w zabawę urodzinową przy miejscowej kapeli. Sobota zaplanowana jako dzień różnych aktywności zaczęła się wyjazdem małej grupy do Decina na szkolenie Via Ferrata. Następna wyszła ambitna grupa piesza do Hradka i dalej na Popova Skala. Posiadacze własnych rowerów pojechali do Kurortu Oybin , a reszta ograniczyła się do spacerów nad zalewem Kristyna i Nysą Łużycką. Wszyscy spotkali się na obiadokolacji , a zabawa przy kapeli trwała tym razem jedynie do północy. W niedzielę zaplanowana była wycieczka rowerowa dla wszystkich, przy wykorzystaniu rowerów wypożyczonych w CRT Radomierzyce, a przywiezionych ofiarnie przez ekipę Szronu. Po wykwaterowaniu z Kristyny ok. 20 osób rozjechało się do domów ,a pozostali przenieśli się do Rudka w Sieniawce i stamtąd zaczęli rowerową eskapadę. Grupa najmocniejsza pojechała Doliną Nysy do klasztoru Marienthal, a miłośnicy architektury mieli okazję zwiedzić Hirschfelde i Rosenthal / kościół i setki domów przysłupowych/. Imprezę zakończył obiad serwowany przez najlepszą ekipę Szronu.

Po imprezie pozostały setki zdjęć , podziękowania uczestników i doświadczenia, które można wykorzystać w następnych latach.

Zarząd STW „ Szron – Czerna”

 

back to top